Óda na hluchavku :)
Květ hluchavky fyzicky i psychicky vydrží sbírat jen osoba s vysokým podílem vnitřní energie, kterou v sobě potom onen květ koncentruje. Je to dáno tím, že tento květ je lehoučký a nadýchaný, na váhu nepřibývá a evidentně ho nelze sbírat za účelem zbohatnutí, protože se strašlivě sesýchá. Jeho skladování je docela obtížné, protože saje ze vzduchu vlhkost, která způsobuje jeho zhnědnutí a tím znehodnocení. Takže bylinkář dává do hluchavky veliké množství své vitální síly, času svého žití a podstaty toho, proč to vlastně dělá - víry v pomoc skrze hluchavku.
Když si uděláte z hluchavky zlatistý čaj čtvrthodinovým spařením jedné lžíce sušených květů v 4 dcl vody, přivoňte, přivřete oči a představte si ten strašný objem vložené práce, úsilí a důvěry ve vás, usrkávajícího spotřebitele, že vám pomůže a způsobí zdraví, radost a uspokojení. To by vás mělo naplnit jako vzducholoďový balón a stejně tak i povznášet. Proto doporučuji pít hluchavku i jako obřadní či meditační čaj. Ta psychosomatická energie se prostě nemůže neprojevit, máte-li Řád věcí, přání, tužeb a skutků dostatečně tvořivý a podpořený určitou mírou sebekázně.
Ostatně vliv takového čaje na posílení metabolizmu to v podstatě předurčuje. Nemá známé kontraindikace ani toxicitu, a proto se může pít dlouhodobě.
Kdo hluchavku nesbíral, pravděpodobně nebude schopen dost dobře ocenit bolavá záda i nohy, bzučící žihadlouny, pobíhající hmyz po ruce i jinde (některý zvláště rafinovaně kousající), frustraci z nepřibývajícího množství květu ani po mnoha hodinách sběru, ba ani po vysbírání celé lokality. Při sušení si pak sběrač trhá vlasy podruhé, přestože to, že hmyz opouští z větší části usychající hluchavku sice nerad, ale zato k vám domů, tak nějak přejde pod vidinou vonící produkce na vaší sušící skříni v obýváku. Ovšem tato vidina se viditelně stává neviditelnou díky sesýchavému poměru 1:8. A to navíc doporučuji dosoušet umělým teplem do 45° C, jinak to bílé kvítí během měsíce začne hnědnout a veškerou vaši snahu, píli a energii ocení tak akorát žížaly t. č. přechodným pobytem ve vašem kompostu.
Hluchavku lze využívat ve všech indikačních skupinách, ale velmi účinné působení lze očekávat při nadměrném a bolestivém menzes, krvácení z dělohy a zánětlivých pochodech v této ženské lokalitě. Kombinovat doporučuji s malinou, kontryhelem, řebříčkem, přesličkou, měsíčkem, heřmánkem a případně chmelem při hormonálních potížích. (A hned máte směs malinovou GK.)
Jak vidíte, tak hluchavka je neobyčejně široce využitelná kytička, jejíž univerzálnost a laskavost vůči člověku je pro ni typickým specifikem. Má vlastnosti (i určitou podobu některých pokrývek hlavy) řádových sester pomáhajících podle svých nezištných možností, jak slíbily svému Bohu. Takže i my Témuž děkujmež přinejmenším za hluchavku. K tomu si uvařmež z květů hluchavky léčivě obřadní nápoj a pomeditujmež, pozamyslemež nebo po co si tak představítež.
více na
https://www.dedekkorenar.cz/clanky/o-bylinkach---humorny-special/hluchavka.html